Barışa Ses Veren Festival: Yenice Barış ve Kültür Festivali

Toplumsal Yaşamın Kültür ve Aydınlanma Köprüleri: Festivaller

     Öncelikle, kültür sanat günleri, şenlikler, fuar, festival ve spor karşılaşmalarının birer aydınlanma köprüsü olduğunu belirtmek gerek. Çünkü bu organizasyonlar, okur–yazar ve sanatçı–izleyici kitlesini buluşturmak gibi temel işleve sahip. Dolayısıyla da bu etkinlikler, kültür ve sanatın hem üretim hem de tüketim boyutunda yer alan öznelerin buluşmasıdır. Öte yandan bilimsel nitelikli kimi organizasyonları da bunlara katmak gerekir.

     Bugün Çukurova'nın Adana, Tarsus ve Mersin gibi üç büyük kentine baktığımız zaman, buralarda her yıl gerçekleşen bir dizi etkinlikle karşılaşırız. Altınkoza Film Festivali, Çukurova Sanat Günleri, Uluslararası Çukurova Çoksesli Müzik Festivali, Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Çukurova Kitap Fuarı, Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu, Tarsus Gençlik Festivali, Kilikya Sempozyumu, Mersin Felsefe Günleri… Bunlar çok sayıdaki etkinlikten sadece bazıları…

  2004 festivali

     Sönmez Targan (Gazeteci–Yazar), Mine Ergen (Gazeteci–Yazar), Hüseyin Kıvanç (Gazeteci–Yazar), Dursun Özden (Gazeteci–Yazar), Emin Karaca (Gazeteci–Yazar), Uğur Cankoçak (Sendikacı), Fazilet Çulha (Yazar), Uğur Pişmanlık (Gazeteci–Yazar), Betül Akdağ (Şair).

.